Wszystko ma swoje konsekwencje... a pani kurator Kamila Zawodna,
przybliża nam jak to naprawdę wygląda.
przybliża nam jak to naprawdę wygląda.
Czy praca kuratora sądowego jest potrzebna?
Kurator realizując swoje zadania o charakterze resocjalizacyjnym, profilaktycznym i kontrolnym zmierza do tego, by osoba skazana prawidłowo funkcjonowała w społeczeństwie. Naszą rolą jest kontrolowanie, by skazany wywiązał się z wszystkich obowiązków nałożonych na niego przez Sąd i uświadamianie dozorowanym konsekwencji uchylania się od warunków okresu próby.
Jeśli nasze zamierzenia zostają zrealizowane i proces resocjalizacji przebiegł prawidłowo, można prognozować, iż skazany nie dopuści się ponownie przestępstw.
Wiele osób karanych w okresie próby zmienia swoje zachowanie i żyje zgodnie z prawem. Zdarzają się osoby karane np. bezdomne i w zupełnie beznadziejnej sytuacji życiowej, a przy tym z wieloma wyrokami karnymi, które po czasie podejmują zatrudnienie, wynajmują mieszkania i stabilizują swoje życie. Takie przypadki utwierdzają nas, że nasza praca ma sens i jest potrzeba.
Na czym dokładnie polegają Pani obowiązki, jako kuratora dla dorosłych?
Zakres mojej pracy jest dość szeroki. Obejmuje wykonywanie dozoru nad skazanymi, kontrolę wywiązywania się przez skazanych z obowiązków probacyjnych oraz kontrole wykonywania kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej. Wykonujemy również wywiadu środowiskowe. Rzadziej, ale zdarzają się – praca z dozorowanym, który jeszcze odbywa kare pozbawienia wolności w zakładzie karnym i jest przygotowywany do jego opuszczenia. Nowinką w naszym zawodzie jest wykonywanie dozoru nad osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
Jakie studia należy skończyć, aby zostać kuratorem sądowym? Czy oprócz wiedzy, potrzebne jest także poczucie pasji w wykonywaniu tego zawodu?
Aby zostać zawodowym kuratorem sądowym, należy mieć ukończone studia z zakresu psychologii, prawa bądź pedagogiki.
Zawód kuratora sądowego jest trudnym zawodem, dlatego nie wystarcza sama wiedza teoretyczna.
Czy alkoholizm niesie za sobą konflikty z prawem?
Z obserwacji mojej pracy wynika, iż bardzo często – jeśli nie w większości przypadków, konflikty z prawem mają związek z użyciem alkoholu lub już uzależnieniem. Niewątpliwie alkohol stanowi jedną z wielu przeszkód w pracy z dozorowanym.
Czy Pani zdaniem wychowywanie się w domu z problemem alkoholowym ma wpływ na życie dzieci? Jak bardzo prawdopodobne jest, że w dorosłym życiu dzieci pójdą w ślady rodziców?
Nie prowadziłam osobiście badań nad tym problemem. Z moich obserwacji wynika jednak jednoznacznie, że alkoholizm w rodzinie znacząco wpływa na życie dzieci. Dzieci te gorzej funkcjonują w szkole i grupie rówieśniczej: nie mają zapewnionego spokoju w domu, niejednokrotnie nie mogą liczyć na wsparcie rodziców w codziennych problemach.
Z badań psychologicznych wynika, iż niezaspokojone potrzeby dzieci na poszczególnych etapach rozwoju prowadzą do problemów w życiu dorosłym.
Czy w Pani pracy zdarzają się przypadki, które przekraczają Pani wyobraźnię? Jeśli tak, mogłaby Pani podać jakiś interesujący przykład?
Wiele jest takich przykładów. Należą do nich m.in. szczególnie wyrachowana przemoc, niejednokrotnie brutalność popełnianych przestępstw, skrajnie trudne warunki życiowe, bezdomność.
Niestety z uwagi na obowiązującą mnie tajemnicę służbową, nie mogę wskazać konkretnego przykładu.
Czy zdarzało się Pani nadzorować skazanych za narkotyki?
Tak, jest to znaczna część osób objętych dozorem kuratora, które zostały skazane za posiadanie narkotyków lub udzielanie ich innym osobom.
Jakie okoliczności sprzyjają przestępstwom narkotykowym?
Przyczyn popełniania przestępstw w związku z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii można wymienić kilka. Do głównych należą chęć zysku, uzależnienie, chęć zaistnienia w grupie rówieśniczej.
Czy według Pani zjawisko narkomanii jest coraz bardziej powszechne?
Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Zauważam jednak, że nastąpiło przeniesienie zainteresowania na środki psychoaktywne typu dopalacze.
***
Zachęcamy do komentowania!
Jeśli chcecie podzielić się z nami, czymś co według Was jest istotne, lub zauważacie coś, co można by zmienić, piszcie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz