Aby rozwinąć naszego bloga oraz pogłębić naszą wiedzę postanowiliśmy wyjść do ludzi, którzy mogą nam przybliżyć świat, który chcemy unicestwić, bo jak wiadomo, aby pozbyć się wroga, najpierw trzeba go poznać. W tym właśnie celu przeprowadziliśmy wywiad z młodszym aspirantem KPP w Krotoszynie.
Od jak dawna pracuje Pan w policji i od jakiego stopnia zaczęła się Pana kariera?
W policji jestem od początku kwietnia 2007 r. Kariera w policji zaczęła się od stopnia wyjściowego, jakim wszyscy zaczynają, czyli posterunkowy. Po szkółce policyjnej otrzymałem starszego posterunkowego, a że wcześniej byłem w wojsku, w stopniu kaprala otrzymałem po pewnym czasie stopień sierżanta.
Jakie obecnie obejmuje Pan stanowisko, jaki ma stopień i z czym wiąże się Pana praca?
Obecnie jestem w stopniu młodszy aspirant, a zajmuję się głównie kontaktami z prasą i mediami. Do listopada 2014 r. byłem specjalistą do spraw nieletnich i patologii – asystent wydziału prewencji i ruchu drogowego w komendzie powiatowej policji. Aktualnie jestem oficerem prasowym komendanta powiatowego policji – specjalista jedno osobowe stanowisko do spraw prasowo-informacyjnych KPP.
Czy spotkał się Pan w swojej pracy z zagrożeniem życia?
Trudno powiedzieć, były okoliczności gdzie człowiek narażał swoje życie, ale nie były to jakieś spektakularne sytuacje.
Jakie ilości i jakie rodzaje narkotyków znajdowane są najczęściej przy zatrzymanych?
Najczęściej są znajdowane narkotyki w postaci marihuany czy amfetaminy. W ilościach pojedynczych działek lub nawet pozostałości po np. spaleniu marihuany.
W jakim wieku są najczęściej zatrzymani za posiadanie narkotyków?
Wiek osób zatrzymywanych na terenie naszego powiatu jest rozpięty, choć są to głównie osoby młode, uczniowie szkól ponadgimnazjalnych.
Jak sprawdzić, czy zatrzymany jest pod wpływem narkotyków?
Policja posiada narkotestery i za pomocą nich sprawdza stan czy osoba jest pod wpływem środka odurzającego.
Jak kara grozi, za posiadanie narkotyków?
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii określa w artykule 62 odpowiedzialność i kary za posiadanie środka odurzającego.
Art. 62.
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.
3. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Na jaką skalę, według Pana narkotyki są rozpowszechnione w szkołach?
Trudno tu mówić o skali rozpowszechniania narkotyków konkretnie w szkole. Z założenia wiadome jest, że w głównej mierze osoby, które sięgają po narkotyki to młodzież szkolna i zakłada się, że w szkole występuje dilerka i rozpowszechnianie narkotyków czy zażywanie. Inaczej ma się to do reali, głównie narkotyki młodzi ludzie biorą w weekendy i nie w szkole tylko na imprezach. Często w poniedziałek w szkole zauważyć można wpływ na jakąś osobę narkotyku zażytego w weekend i zdarza się, że nauczyciele zgłaszają takie sytuacje. Są też sporadyczne, ale są sygnały, że osoby (uczniowie) sprzedają narkotyk w trakcie pobytu w szkole, choć nie do końca mowa tu o terenie szkolnym. Bardzo często dochodzi do zakupu w godzinach szkolnych poza terenem szkoły – pobliskie miejsca ustronne.
Gdzie mogą szukać pomocy narkomani, którzy chcą skończyć z nałogiem?
Pomoc w walce z narkomanią można znaleźć np. w odpowiednich placówkach na terenie danego powiatu np. PCPR czy OIK ma możliwość pomocy i wskazania konkretnej placówki pomocowej. Mowa o placówce, która leczy uzależnienie i pomaga w radzeniu sobie z problemem narkomanii. W leczeniu i rehabilitacji osób uzależnionych nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że można skorzystać z dowolnej placówki na terenie Polski niezależnie od twojego miejsca zamieszkania (zameldowania).
Zgodnie z polskim prawem leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne. Przepis ten nie dotyczy jednak osób ubezwłasnowolnionych, skierowanych na leczenie w drodze postępowania sądowego. Dzieci i młodzież do 18 roku życia, zgodnie z art. 30 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, mogą zostać skierowane przez sąd rodzinny, na wniosek przedstawiciela ustawowego, krewnych w linii prostej, rodzeństwa lub faktycznego opiekuna, na przymusowe leczenie i rehabilitację, okres ten jednak nie może być dłuższy niż 2 lat.
Czy uznałby Pan narkomanię za plagę XXI wieku?
Nie uznałbym narkomani za plagę XXI wieku. Myślę, że plagą XXI wieku i największym problemem jest obecnie uzależnienie od Internetu czy komputera, szczególnie wśród młodych ludzi.
Zachęcamy do dzielenia się opinią w komentarzach!
Bardzo się cieszę, że zdaniem policji narkotyki nie są plagą XXI wieku, chociaż w to miejsce mamy coś innego.
OdpowiedzUsuń